21
Ağu

Çelik Evler Güvenilir Mi ?

İnşaat ve hazır yapı sektörünün geliştirdiği sistemler doğrultusunda artık çok daha uygun maliyetlerle işlevsel hale gelen prefabrik evler kullanılabiliyor.

Standart bir eve oranla çok daha uygun fiyatlarla kişileri ev sahibi yapan bu konutların, prefabrik malzemesinden yapılmasından dolayı bazı kişiler bu evlere ön yargıyla yaklaşabiliyor.

Satın alınma aşamasında ucuz olmasıyla ilk aşamada cezbedici olan bu tür evlerin, detaylı olarak incelenerek satın alınmasına karar verilmesi gerekiyor.

Prefabrik yapılarla ilgili olarak en çok adı geçen sorunlardan biri de bu evlerin güvenilir olup olmadığı oluyor. Bununla ilgili olarak evin özelliklerini de yakından bilmek gerekiyor. Prefabrik evler güvenilir mi sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Prefabrik Evler Kısa Ömürlü Mü?

Pratik ve hızlı bir şekilde yapılmasıyla konut ihtiyacının en kolay şekilde karşılanmasını sağlayan prefabrik evler aynı gerekçeyle dayanıklı olmayan, kısa ömürlü yapılar olarak da görülüyor.

Oysa bu tür evler, yapımında kullanılan malzemeler ve teknikle birlikte oldukça dayanıklı yerler haline gelebiliyor. Bu sayede öncelikle söz konusu evlerin depreme dayanıklı olup olmaması ile ilgili güvenilirlik sorularının geride bırakılması geliyor.

Prefabrik konutların da kendi içinde farklı malzemelerden yapılmış çeşitli türleri bulunduğu dikkate alınırsa, bu noktada söz konusu evlerin güvenilir olması için en dayanıklı malzemelerin seçildiğinden emin olmak gerekiyor.

Ancak bu sayede evlerin güvenilirliğinden şüphe etmeden rahatlıkla bu evleri satın almak söz konusu oluyor.

Prefabrik Evler Depreme Karşı Dayanıklı Mı?

Ucuz ve kolay bir şekilde inşa edilebilmesi ile tercih edilen prefabrik evler aynı zamanda parçalanabilmesi ve parçalarının başka bir yere kolaylıkla taşınarak götürülen alanlarda tekrar inşa edilmesi kolaylığını sunması ile de tercih ediliyor.

Parçalanabilir ve tekrar kolaylıkla montajının yapılabilir özellikte olmasından dolayı prefabrik konutlar da söz konusu evlerin depreme dayanıklı olmayabileceği düşünülüyor.

Oysa prefabrik yapıların dayanıklı bir temel üzerine kurulduğuna dikkat edilirse, bu evlerin ne kadar güvenilir yaşam alanları oluşturduğu da rahatlıkla görülebiliyor.

Çelik iskeletler üzerine kurulması ile birlikte depreme dayanıklı hale gelen bu yapılar, çok büyük sarsıntılarla karşılaşılması halinde esneyerek yıkılmadan ayakta kalabiliyor.

Betonarme evlerde görülen çatlama gibi problemlerle hiçbir şekilde bu evlerde karşılaşılmıyor.

Prefabrik Evler Hangi Sorunları Yaşatır?

Her ne kadar kullanılan malzemeye bağlı olarak değişiklik gösterse de elli ile yetmiş yıl arasında bir kullanım ömrüne sahip olan prefabrik evler oldukça uzun ömürlü evler olarak görülse de betonarme evlere kıyasla geride kalan evlerden oluyor.

Prefabrik malzemesinin eskidiği zamanlarda yenilenmesini sağlamak ve çeşitli bakım süreçlerinden geçirmenin de uygun fiyatlı olması, bu konuda kişilere büyük bir avantaj sağlıyor.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da prefabrik malzemenin hafif olması sebebiyle yaşadığı olumsuzluklar oluyor. Özellikle şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlara inşa edilmesinden kaçınılması gereken bu tür evlerin, söz konusu yerlere kurulduğu takdirde rüzgara karşı zorlanması güvensiz bir yaşam alanını ortaya çıkarabiliyor.

Montaja Dikkat!

Başka bir noktadan bakıldığında prefabrik evler yapım sürecinin kusursuz şekilde geride bırakılmaması sonucunda da çeşitli sorunlara sebep oluyor.

Bu noktada özellikle yapının içine su girmesi veya ısı yalıtımı ile ilgili sorunlarla karşılaşılması da söz konusu oluyor.

Montaj sırasında yaşanan sorunlardan kaynaklanan problemlerden dolayı ortaya çıkan bu tür etkiler için kişilerin prefabrik yapıları satın aldıkları yere özen gösterdikleri kadar bu evlerin montajını yapacak ekibi de dikkatli bir şekilde seçmesi gerekliliği ortaya çıkıyor.

Daha önce başarılı prefabrik çalışmaları yapmış olan firmalardan bu konuda destek alınarak, evlerin güvenilirliği güvence altına alınabilir. Bu sebeple prefabrik konutların satın alınmasına karar verildiğinde, bir süre firmalar arasında araştırma yapılması gerekiyor.